“University of Illinois”da gerçekleştirilen ve “Journal Frontiers in Aging Neuroscience”da yayımlanan çalışmada, yaşlı bireylerin beslenmeleri ile beyin ve akıl sağlığı arasında ilişki olduğu araştırmacılar tarafından açıklandı.

Araştırmacılardan Marta Zamroziewicz, luteinin bitkilerde bulunan önemli pigmentlerden biri olduğunu ve insanların da luteini beslenme programlarında yeterli miktarda tüketmeleri gerektiği, luetinin yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, lahana, brokoli ve yumurta sarısında mevcut olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, luteinin beyinde biriktiğini ve hücre membranlarına (hücre zarı) gömüldüğünü ve nöroprotektif (sinir koruyucu) rol oynadığını da ekledi.

Zamroziewicz, önceden yapılan çalışmalar ile kişinin lutein durumu ile ömrü boyunca bilişsel performansı ile bağlantısının olduğunun bulunduğunu söyledi.

Çalışma, yaşları 65 ile 75 arasında değişen 122 sağlıklı katılımcı ile yapıldı ve katılımcılar standart bir test olan kristalize zeka testinde bulunan soruları yanıtladılar.

Araştırmacılar ayrıca katılımcılardan kan örnekleri alarak, kan serumlarında lutein seviyelerine baktılar ve aynı katılımcıların farklı beyin yapılarını da gözlemlemek amacıyla MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme, canlıların içyapısını görüntüleme amacıyla daha çok tıpta kullanılan bir yöntem) ile görüntüleyip, sonuçları değerlendirdiler.

Araştırma ekibi, kristalize zekâ üzerinde büyük bir rol oynadığı başka çalışmalar ile saptanan, beyin bölgelerinden biri olan temporal korteks üzerinde yoğunlaştılar.

Araştırmacılar, kan serumlarında yüksek düzeyde lutein bulunan katılımcıların, kristalize zekâ testlerinde daha başarılı olduklarını saptadı.

Zamroziewicz, serumda bulunan lutein seviyelerinin sadece yeni beslenme ile alınanları yansıttığını, ancak uzun vadede lutein alınırsa (bu çalışmada katılımcılar 65-75 yaş arasındaydı) beyin konsantrasyonları ile ilişkili olabileceğini de vurguladı.

*Kristalize Zekâ: Beceri, bilgi ve tecrübe kullanabilme deneyimidir. Bellek ile eşit değildir, ancak uzun süreli bellekten bilgiye erişmeye dayanır. Kristalize zekâ, kişinin sözcük dağarcığına ve genel bilgilerine dayanarak gösterilir, kişinin yaşam boyu entelektüel başarısı olarak adlandırılır. Deneyimler kişinin bilgisini genişletme eğiliminde olduğu için, yaşla birlikte biraz gelişir.Marta K. Zamroziewicz, Erick J. Paul, Chris E. Zwilling, Elizabeth J. Johnson, Matthew J. Kuchan, Neal J. Cohen, Aron K. Barbey. Parahippocampal Cortex Mediates the Relationship between Lutein and Crystallized Intelligence in Healthy, Older Adults. Frontiers in Aging Neuroscience, 2016; 8.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.