DİSK: Grev, tehdit değil haktır

Erdoğan'ın grev açıklamalarına ilkişkin DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Kani Beko, yazılı bir açıklama yaptı.

DİSK: Grev, tehdit değil haktır

Erdoğan'ın grev açıklamalarına ilkişkin DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Kani Beko, yazılı bir açıklama yaptı.

13 Temmuz 2017 Perşembe 17:19
DİSK: Grev, tehdit değil haktır

'Grev tehdit değil haktır' başlıklı açıklamada, OHAL'in grevleri yasaklamanın bahanesi haline getirildiği vurgulandı, kaldırılması talep edildi. 

Açıklamada şunlara yer verildi: 

Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) 12 Temmuz 2017 tarihinde düzenlediği toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Grev tehdidi olan yere OHAL'den istifade ile anında müdahale ediyoruz. Diyoruz ki hayır, burada greve müsaade etmiyoruz, çünkü iş dünyamızı sarsamazsınız. Bunun için kullanıyoruz'' [alkışlar] demiştir. Yerli ve yabancı sermaye temsilcilerine seslenen Erdoğan ''Olağanüstü hali biz iş dünyamız daha iyi çalışsın diye yapıyoruz'' sözleriyle OHAL'in kimlere hizmet ettiğini açıkça ve samimiyetle ifade etmiştir. 

Her şeyden önce şunu ifade etmek isteriz ki bu açıklamalar malumun ilanıdır ve bir dizi itirafı barındırmaktadır. 

'Grev yasaklamalarının gerekçeleri uydurma olduğu itiraf edilmiştir' 

AKP iktidarı döneminde 13, OHAL döneminde 5 grev ''milli güvenliği'', ''genel sağlığı'' veya ''finansal istikrarı bozucu'' olduğu gibi gerekçelerle ertelenmiş aslında yasaklanmıştır. Erdoğan'ın son açıklamaları, grev yasaklarının asıl gerekçesinin sağlık veya güvenlik değil işverenlerin çıkarlarının korunması olduğunu devletin en tepesinden teyit edilmesidir. DİSK'in 2017 Ocak ayında metal iş kolundaki grevlerin ertelenmesinin ardından yaptığı 'Grev yasaklarının gerekçesi milli güvenlik değildir. Gerçek amaç, işçinin evine götüreceği ekmeği işverenin insafına bırakmaktır' tespitinin haklılığı, Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmiştir. 

'Grevin bir hak değil tehdit görüldüğü itiraf edilmiştir' 

Cumhurbaşkanı tarafından “tehdit” olarak tanımlanan grev 1961 Anayasasından beri bir hak olarak Anayasa’da yerini almaktadır. Günümüzde de Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 54’üncü maddesi grev hakkını güvence altına almaktadır. Anayasal bir hak ne zaman “tehdit” kapsamına alınmıştır? Anayasa ne zaman değiştirilmiştir? 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104’üncü maddesine göre “Cumhurbaşkanı Devletin başıdır” ve bu sıfatla “Anayasa’nın uygulanmasını” gözetir. Cumhurbaşkanının görev ve yetkilerini tanımlayan bu ifadeler son referandumda da korunmuştur. Yani Cumhurbaşkanı’nın görevi anayasal bir hakkı tehdit olarak ilan etmek değil uygulanmasını gözetmektir. Bir partinin genel başkanı kimliğiyle yabancı sermaye temsilcilerinin desteğini alma arzusu, Cumhurbaşkanı kimliğinin yüklediği anayasal görev ve yetkilerin yok sayılması hakkını vermez.

Anayasanın 120. maddesine göre OHAL “şiddet olaylarının yaygınlaşması ve kamu düzeninin ciddî şekilde bozulması sebepleriyle” ilan edilebilir. Anayasanın 121. maddesine göre ise OHAL ile ilgili Kanun Hükmünde Kararnameler olağanüstü halin gerekli gördüğü konularda çıkarılabilir. Hükümet OHAL döneminde de bu anayasal kurallarla bağlıdır. Öte yandan Olağanüstü Hal Kanunu da hükümete grev erteleme/yasaklama yetkisi vermemektedir. 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de açıkça belirtildiği gibi OHAL’in amacı “darbe teşebbüsü ve terörle mücadele çerçevesinde alınması zaruri olan tedbirler ile bunlara ilişkin usul ve esasları belirlemektir.” Grev hakkının bu kapsamda değerlendirilmesi hukuka ve anayasaya açıkça aykırıdır. Dahası grev ertelemeleri OHAL mevzuatı ile değil 6356 sayılı yasaya göre yapılmaktadır. Ancak 6356 sayılı yasanın bir kılıf olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. 

'OHAL'in millete karşı ilan edilmediği' iddiasının doğru olmadığı ortaya çıkmıştır  

Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere ülkeyi yönetenler 'OHAL'in millete karşı ilan edilmediğini' defalarca iddia etmişlerdir. Bugün ülke yurttaşlarının en az üçte ikisi ücret gelirleriyle yaşarken, ücretlilerin en önemli ve anayasal hak arama aracı olan grev hakkı yok sayılmakta ve 'tehdit' olarak tanımlanmaktadır. Yurttaşların üçte ikisinin temel bir hakkı 'tehdit' olarak görülüp engellenirken, 'OHAL'in millete karşı ilan edilmediği' iddiası çürütülmektedir. Eğer nüfusumuzun üçte ikisi 'millet' olarak görülmüyorsa 'millet' kimdir? 'Grev tehdidine izin vermedik' sözlerini coşkuyla alkışlayan yabancı sermaye temsilcileri mi? Tıpkı darbeyle uzaktan yakından ilişkisi olmayan on binlerce emekçinin kamu görevinden ihraç edilmesi ve binlerce belediye işçisinin iş sözleşmelerinin askıya alınması örneklerinde olduğu gibi, grev hakkına ilişkin bu son değerlendirmeler de bir kez daha OHAL'in devlete değil emekçilere karşı kullanıldığını ortaya koymaktadır. 

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.