Bakan Gül'den SEÇSİS yanıtı

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, SEÇSİS uygulama yazılımı kaynak kodlarının, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun esas alınarak hazırlandığını, milli bir yazılım olduğunu, dünyanın hiçbir ülkesinde kullanılmadığını ve bugüne kadarda hiçbir siyasi partiye açılmadığını, açılmasının da düşünülmediğini söyledi.

Bakan Gül'den SEÇSİS yanıtı

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, SEÇSİS uygulama yazılımı kaynak kodlarının, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun esas alınarak hazırlandığını, milli bir yazılım olduğunu, dünyanın hiçbir ülkesinde kullanılmadığını ve bugüne kadarda hiçbir siyasi partiye açılmadığını, açılmasının da düşünülmediğini söyledi.

16 Eylül 2017 Cumartesi 11:37
Bakan Gül'den SEÇSİS yanıtı

Adalet Bakanı, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven’in yazısıyla yanıtlayarak şöyle dedi:

''SEÇSÎS Uygulama Yazılımı ve sistem mimarisi tamamen yerli, özgündür. Kaynak kodlar Yüksek Seçim Kuruluna aittir. Bu sistemin yazılımsal ya da mimari olarak bir benzeri başka bir ülkede kullanılmamış ya da bu sistem gerçekleştirilirken başka bir ülkede kullanılan sistem ya da yazılımdan da esinlenilmemiştir.

Bu güvenli yazılım geliştirme ortamında geliştirilen uygulama ara yüz ve raporlar, İlçe seçim kurulu başkanlıklarının güvenli, şeffaf, hızlı ve tarafsız bir şekilde seçim iş ve işlemlerini icra etmelerine yardımcı olmaktadır. Seçimin yapıldığı gün oy verme süresi bitiminde siyasi parti temsilcilerinin de yer aldığı sandık kurullarınca açık olarak yapılan sayım ve döküm işlemi sonrasında sonuçlar, sandık sonuç tutanağına geçirilmekte ve sandık kurulunca imzalanmaktadır. Sayımı yapılan oylar, ağzı kapalı mühürlü torbalar içinde saklanmaktadır, imza altına alınan sandık sonuç tutanaklarının onaylı birer örneği, sandık kurullarının siyasi partili üyelerine verilir, bir örneği sandık çevresi içinde herkesin görebileceği bir yere asılır, bir örneği de sandık kurulu başkanı ve en az iki üye tarafından ilçe seçim kuruluna teslim edilir. (298 S.K 105,107 maddesi) İlçe seçim kurullarınca tutanakta yer alan bilgilerin SEÇSÎS sistemine girişi yapılır (Seçim günü bu aşamaya kadar olan süreçte SEÇSİS kullanılmamaktadır,} ve girilen bu bilgiler eş zamanlı olarak elektronik ortamda seçime katılan siyasi partiler ile paylaşılır. Ayrıca siyasi partilere, sandık kurullarınca imzalanan sayım döküm cetvelleri, sandık sonuç tutanakları ile imzalı ilçe ve il birleştirme tutanakları taranarak elektronik ortamda anında gönderilir. Böylelikle siyasi partiler, sandık kurulu üyelerinden gelen tutanaklar ile elektronik ortamdaki sonuçlar ve taranan tutanakları karşılaştırıp kontrollerini yaparlar. Ayrıca siyasi partilerin bilişim uzmanları oy verme günü SEÇSİS sistem merkezine davet edilerek sonuçlar alınıncaya kadar bu süreçleri yerinde takip etmeleri sağlanır.

Yüksek Seçim Kurulunca sağlanan bu imkân ile siyasi partiler seçmenin sandıktan çıkan iradesi ile SEÇSÎS sisteminde toplanan sonuçlar, oy verme günü saat 17.00'den itibaren kontrol ederek aynı zamanda SEÇSÎS sistemi içinde yer alan tüm bileşenlerin(donanım, yazılım, güvenlik vb ürünlerinin) sağlıklı ve doğru çalışıp çalışmadığını da görebilmektedir. Bu nedenle soru önergesinde belirtilen ‘açık kaynak kodları siyasi partilerin incelemesine açılmış mıdır? Açılmamış ise açmayı düşünüyor musunuz’ sorusuna cevabımız; tekrar ermek gerekirse SEÇSİS uygulama yazılımı kaynak kodları, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun esas alınarak hazırlanmıştır, milli bir yazılımdır, Dünyanın hiçbir ülkesinde kullanılmamaktadır ve bugüne kadarda hiçbir siyasi partiye açılmamıştır, açılması da düşünülmemektedir.''

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.