"Bu erken seçim kararı en büyük bölücülüktür"

Yavuz Alogan: Bu erken seçim ülkeyi felaketin eşiğine götürür. AKP’yi felakete yol açmadan, barış içinde iktidardan vazgeçmeye ikna etmek her yurtseverin görevidir.

"Bu erken seçim kararı en büyük bölücülüktür"

Yavuz Alogan: Bu erken seçim ülkeyi felaketin eşiğine götürür. AKP’yi felakete yol açmadan, barış içinde iktidardan vazgeçmeye ikna etmek her yurtseverin görevidir.

21 Nisan 2018 Cumartesi 18:58
"Bu erken seçim kararı en büyük bölücülüktür"

Aydınlık yazarı Yavuz Alogan, bugünkü yazısında erken seçim kararına ilişkin "Bu erken seçim kararı en büyük bölücülüktür" ifadesini kullanarak erken seçimin ülkeyi felaketin eşiğine getireceğini belirtti. Alogan'ın "Seçime hazır mısınız?"  başlıklı yazısındaki öne çıkan ifadeler şu şekilde;

"Bu erken seçim kararı en büyük bölücülüktür. Tarih içindeki yeri, Demokrat Parti’nin “Vatan Cephesi” (1958) ve “Tahkikat Komisyonu” (1960) girişiminin yanındadır. Fakat burada Demokrat Parti’yi, merhum Menderes ve Bayar’ı tenzih etmek gerekir. Onlar biraz sulandırdılarsa da Cumhuriyet’in kuruluş ilkelerine, Devrim Kanunları’na bağlı kaldılar. En önemlisi, Mustafa Kemal ve arkadaşlarına toz kondurmamışlardır. Sayın Reis, iki gün önce Malatya’da İsmet İnönü için “Adını anmak istemediğim şahıs” dedi. Bunu söyleyen birisi Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olamaz! Mevcut siyasi iktidar Cumhuriyet döneminin ruhuna ters düşmüştür; Türk Aydınlanması’nın antitezidir.

Bu baskın seçim kararının savunulma tarzıyla sergilenen demagojik ve herkesi enayi yerine koyan tutum, siyasi iktidara biat edenler ile muhalefet edenler arasında daha şimdiden uzlaşmaz bir çelişki yaratmıştır. Dikkat edelim, karar veren ikili kendileri dışında herkese karşı “düşmanca” bir dil kullanmaktadır. İktisadi kriz karşısında çaresiz kalan, dış politikada ne yapacağını bilemeyen siyasî iktidar, bu kararla bizzat yarattığı kaosu yöneterek her türlü muhalefetten kurtulma girişimini başlatmıştır.

Sayın Bahçeli, “Türk ve Türkiye düşmanlarına hak ettikleri cevabı vermek için” diyor. Kimmiş Türkiye düşmanları? Böyle bir amaçla seçim yapılır mı? Sayın Reis, “Her konuda çok önemli kararlar vermemiz gereken bir dönemde seçim konusunu gündemimizden çıkartmamız şarttır,” dedi. Yani diyor ki “Demokrasiden arta kalan her şeyi gündemimizden çıkaralım, önemli kararlar vereceğim, ayağıma dolanmayın!”

Böyle bir tavrın karşısında, süre çok dar, imzalar, aday listeleri, sandık güvenliği, noter bilmem nesi falan diye çıkmak ya da “Biz hazırız” diye efelenmek biraz naif olmuyor mu? Neye hazırsınız? Bugüne gelene kadar siyasi iktidarın attığı her adımı meşru ve yasal görüp, tebeşirle çizilen dairenin içinde “siyaset” yapmaya razı oldunuz, Reis’in her sözünü kendinize göre tefsir edip onun yarattığı gündemin peşinden sürüklendiniz. AKP’nin “normal” bir siyasî parti olmadığını, iktidar katını terk edemeyeceğini, kaybedeceği bir seçime asla girmeyeceğini herkes biliyor. “Dur bakalım ne olacak?” İşte böyle olacak! Kimse hayal kurmasın, aradan sıyrılırım diye düşünmesin; daha beter olacak!

Bu iktidar olmadı... Bu erken seçim ülkeyi felaketin eşiğine götürür. AKP’yi felakete yol açmadan, barış içinde iktidardan vazgeçmeye ikna etmek her yurtseverin görevidir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.