CHP, Danıştay'a başvurdu

CHP şaibeli referandum sonra Danıştay'a başvurdu.

CHP, Danıştay'a başvurdu

CHP şaibeli referandum sonra Danıştay'a başvurdu.

21 Nisan 2017 Cuma 14:17
CHP, Danıştay'a başvurdu

CHP, 16 Nisan'da gerçekleştirilen referandumda mühürsüz oy pusulaların geçerli kabul edilmesine ilişkin YSK işleminin iptali talebiyle bugün Danıştay'da dava açtı. 

Ayrıca dava sonuna kadar halk oylaması sonuçlarının kesinleştirilmesinin önlenmesi için durdurma talep edildi. 

CHP eski Konya Milletvekili Atilla Kart, Danıştay'ın önünde bir açıklama yaptı. 

Atilla Kart, YSK’nin önünde yaptığı açıklamada, YSK’nin ve sandık kurularının, ''Zarfları ve oy pusularını ne şekilde mühürleyeceği, bunların kimlerin huzurunda yapılacağı, tasnif aşamasında mühürsüz olan oy ve zarflar ile geçersiz olan oyların tespit edileceği'' hükmünü uygulamak zorunda olduğunu belirtti.

Kanunda geçerli ve geçersiz oylarla ilgili ayrımın detaylı bir şekilde anlatıldığını vurgulayan Kart, ''Çünkü buradaki olayın esası seçimin sıhhatini ilgilendiriyor. Seçmen iradesinin serbest bir şekilde teşekkül etmesini amaçlıyor'' dedi.

Danıştay’a başvurmalarının sebebine ilişkin de Kart, ''Sandıkların kapanması ve tasnif aşamasından önce yapılan bütün bu işlemler, hazırlık işlemleridir, idari işlemlerdir. Dolayısıyla da idari işlemlere karşı anayasanın 125. maddesi gayet açıktır. İdari işlemler istisnasız, tamamıyla yargı denetimine tabidir. Bugün de bu değerlendirmeyle YSK’nın oylama devam ederken saat 16.10, 16.15 civarında tüm sandık kurullarına, il ve ilçe seçim kurullarına ulaştırdığı 560 sayılı idari işlemine yönelik olarak Danıştay nezdinde davamızı açtık. Burada tam kanunsuzluk hali söz konusu. Hukuka, yasaya aykırılıktan söz etmiyorum, tam kanunsuzluktan yani yok hükmünde olan bir idari işlemden söz ediyorum'' diye konuştu.

Kart, ''Seçim yenilenir mi?'' sorusuna 'Hayır' yanıtını verirken, sayımın yenilenebileceğini ifade etti. Kart, ''Talebimiz kabul edildiği takdirde, Danıştay’ın gerekçesi önemlidir ama yaptığımız başvurunun niteliğine göre gerekçe çok açıktır. Mühürsüz olduğu açık olan, geçersiz olduğu sabit olan oylar, nasıl anlaşılacak mutlaka yeni baştan bir tasnifi gerektirir. Öncelikle tasnifi yapılması gereken sandıklar var; bin civarında sandıkta blok oy kullanıldığı sabit. Buradan başlanarak, kullanılan oyların tümünün yeni baştan sayılması zorunluluğu var'' dedi.

Geçersiz olan zarf ve pusulalarla ilgili tutanak tutulmamasının zaten bir ihlal olduğunu savunan Kart, ''Yapılan bu hukuki sakatlıkların, seçimin sıhhatini ortadan kaldıran sonuçlar yaratması kaçınılmazdır'' diye konuştu.

Kart, yaptıkları başvurunun yargısal denetim niteliğindeki karara karşı değil, idari işleme karşı olduğunun altını çizdi.

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI TALEBİ 

Başvuruda, referandum sonuçları için yürütmeyi durdurmanın da talep edildiğini belirten Kart, ''Yaptığımız başvurunun kesin sonucuna kadar yürütmenin durdurulması talebinde de bulunduk. YSK Başkanlığı’na da ayrıca bir dilekçe verdim ve bu durumu izah ettik. Danıştay’ın gerek yürütmenin durdurulması talebimiz hakkındaki, gerek davanın esasına ilişkin kararı kesinleşmeden YSK’nın seçim sonuçlarını ‘kesinleştirmemesi’ gerekir. Bu kesinleşmenin yapılmaması anlamında yürütmenin durdurulmasını talep ettik. Olayın kritik yönü budur'' diye konuştu.

'HEM İÇ HUKUK HEM DE ULUSLARARASI HUKUK YOLLARI KULLANILIR'

Kart, Anayasa Mahkemesi ve AİHM seçeneklerine ilişkin ise, ''Bunların şartlarını genel merkezimiz ayrıca değerlendiriyor ama bizim bu yaptığımız başvurunun, bireysel başvurularla uzaktan yakından ilgisi yok. Yaptığımız başvuru tümüyle idari işleme yönelik olarak yasal çerçevede yaptığımız bir başvurudur. Bu kadar net olan olgulara rağmen olumsuz bir karar çıkması halinde, bu karara karşı da tüm kanun yolları, hem iç hukuk hem de uluslararası hukuk anlamında yapılacaktır'' dedi.

Son Güncelleme: 21.04.2017 17:25
Anahtar Kelimeler:
CHPReferandumDanıştayYSK
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.