CHP'li Gök: YSK üyeleri hesap verecekler

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın referandum sonuçlarına ilişkin 'Bu iş bitti' sözlerine cevap verdi. Gök, ''Bu iş bitmedi, CHP'nin büyük mücadelesi devam edecektir'' dedi.

CHP'li Gök: YSK üyeleri hesap verecekler

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın referandum sonuçlarına ilişkin 'Bu iş bitti' sözlerine cevap verdi. Gök, ''Bu iş bitmedi, CHP'nin büyük mücadelesi devam edecektir'' dedi.

22 Nisan 2017 Cumartesi 16:26
CHP'li Gök: YSK üyeleri hesap verecekler

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, ''Bu süreç bitmemiştir. 'Bu iş bitmiştir' diyen Cumhurbaşkanının aksine, Başbakanın aksine bu iş bitmemiştir. Cumhuriyet Halk Partisinin büyük ve soluklu mücadelesi bundan sonra da devam edecektir. Bu mücadeleyi sadece ''Hayır'' oyu veren kesimin bir mücadelesini olarak görmüyoruz. ''Evet'' oyu verdiği halde ''Evet'' oyuna karışan şaibeden dolayı mutlu olamayan pek çok yurttaşımız var. Yüksek Seçim Kurulunun kendisini kanunların ve meclisin üstünde gören bir konum içerisinde almış olduğu kararla bu seçimlerin meşruiyetine gölge düşürdüğü konusunda, gerek Türkiye kamuoyunda, gerekse bütün dünyada büyük bir görüş birliği vardır. Bu seçimler büyük ölçüde meşruiyetini kaybetmiştir, bu seçimler mühürsüz seçimdir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu:

Değerli basın mensupları hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Terör yine sevdiklerimizi, kahraman askerlerimizi aramızdan ayırdı. Bugün Şırnak’ta şehit edilen askerlerimiz için tören var, Genel Başkanımız da Ankara’daki törende temsil ediyor. Bu terör belasını bir toplumsal dayanışma duygusu içerisinde mutlaka yeneceğiz, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Terörün Türkiye’yi parçalamasına, ayrıştırmasına, sevdiklerimizi aramızdan almasına izin vermeyeceğiz. Terörün Türkiye’de yaratmak istediği moral çöküntüsüne asla fırsat vermeyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin bütünlüğü içerisinde terörü yenmek için atılması gereken her türlü adımda iktidar partisine destek vermeye hazır olduğunu tekrar ifade ediyoruz. Terörü Türkiye’de bitirene kadar, sıfırlayana kadar ne yapılması gerekiyorsa ona katkı vermeye hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Bugün son yolculuğuna uğurladığımız kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, sevenlerine, Türk ulusuna, Türk Silahlı Kuvvetlerine baş sağlığı diliyoruz.

Değerli basın mensupları, yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayacağız hep birlikte. “Ulusal Egemenlik” kavramını saltanattan alıp millete emanet eden Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu Gazi Meclise her zaman sahip çıkacağız. Büyük bir kararlılıkla 15 Temmuz darbe gecesinde Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri bombaların altında nasıl kendilerini siper ettiyse, hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki Cumhuriyet Halk Partisi Gazi Meclisin itibarını, saygınlığını ve yaşamsal faaliyet alanlarını asla geriletmeyecek, büyük bir kararlılık içerisinde Gazi Meclisi koruyacaktır. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını bir kez daha saygıyla anıyorum. 23 Nisan Bayramımız hepimize, Türk ulusumuza kutlu olsun.

'BU SÜREÇ BİTMEMİŞTİR'

Değerli basın mensupları birazdan Cumhuriyet Halk Partisi TBMM grubu olarak bir kapalı toplantı gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz hafta Pazar günü yapılan referandum sonuçlarını, bu sonuçlardan çıkan siyasal sonuçları, referandum sürecini, referandum sürecinde yaşanılan tabloları ve referandum sürerken Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu kararlarla referandumu nasıl bir şaibeli hale getirdiğini ve bundan sonra atacağımız adımları, yetkili kurullarımızda toplanarak birer birer hayata geçireceğiz. Bugün de arkadaşlarımız, milletvekili arkadaşlarımız kendi illerinden gelen bilgileri, belgeleri bizlerle paylaşacaklar. Kendi gördükleri sorunları, çözümleri aktaracaklar. Öbür hafta Salı günü Parti Meclisi toplantımız ve devamı günlerde İl Başkanlarımız, Belediye Başkanlarımızla yapacağımız toplantılarla Cumhuriyet Halk Partisi referandum sürecinin en sağlıklı bir sonuçlarına ulaşması bakımından değerlendirme kararlılığı içerisinde olacaktır.

Bu süreç bitmemiştir değerli arkadaşlarım. Cumhurbaşkanının aksine, “Bu iş bitmiştir” diyen Cumhurbaşkanının aksine, Başbakanın aksine, attığı tweetlerle yargıya talimat veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın aksine bu iş bitmemiştir. Cumhuriyet Halk Partisinin büyük ve soluklu mücadelesi bundan sonra da devam edecektir.

'BU SEÇİM HEM MÜHÜRSÜZDÜR, HEM DE AYIPLIDIR'

Bu mücadeleyi sadece “Hayır” oyu veren kesimin bir mücadelesini olarak görmüyoruz. “Evet” oyu verdiği halde “Evet” oyuna karışan şaibeden dolayı mutlu olamayan pek çok yurttaşımız var. Niçin bu seçimlere şaibe karışmıştır? Yüksek Seçim Kurulunun kanunun kendisine vermediği bir yetkiyle almış olduğu kararla, kendisini kanunların ve meclisin üstünde gören bir konum içerisinde almış olduğu kararla, bu seçimlerin meşruiyetine gölge düşürdüğü konusunda gerek Türkiye kamuoyunda, gerekse bütün dünyada büyük bir görüş birliği vardır. Bu seçimler büyük ölçüde meşruiyetini kaybetmiştir, bu seçimler mühürsüz bir seçimdir. Seçimlerin temel hükümleri hakkındaki kanuna göre, zarfların ve oy pusulasının arkasında Seçim Kurulunun mührü taşımayan zarf ve oy pusulalarının geçersiz olduğuna ilişkin yasa maddeleri ortadayken, Yüksek Seçim Kurulunun sayıma daha başlamadan hangi bilgiyle ve yetkiyle bu kararı aldığı bundan sonra da sıklıkla ve çokça bir tartışma konusu olacaktır. Bu çok açık.

Yüksek Seçim Kurulu bu seçimleri katletmiştir değerli arkadaşlarım. Tabi bunun arkasındaki kendisine talimat veren unsurları, önümüzdeki günlerde olaylar ayrıntılarıyla ortaya çıkmaya başladığında hep birlikte göreceğiz. Seçimleri manipüle etmişlerdir. “Hayır” oylarının önde çıkacağı görüldüğü andan itibaren büyük bir manipülasyon yapılmıştır devletin organları tarafından ve devlet millete karşı büyük bir suç işlemiştir. Mühürsüz seçim, ayıplı bir seçime dönüşmüştür değerli arkadaşlarım. Hem mühürsüzdür, hem de ayıplıdır. Bu ayıbı kimse taşıyamaz, bu ayıplı seçimle, mühürsüz seçimle kimse bu ülkeyi, “Atı aldık, Üsküdar’ı geçtik” anlayışında yönetemez. Bunların böyle olmadığını göreceğiz. “Atı aldık Üsküdar’ı geçtik” diyen Sayın Cumhurbaşkanı, siz zaten attan düşen bir Cumhurbaşkanısınız hem ata binmesini bilmiyorsunuz hem de Üsküdar’da “Hayır” oyları fazla çıktı. Yani ne ata binebildiniz ne de Üsküdar’ı geçebildiniz. Burası bir kapkaç, biz yaptık oldu, haydi bu işi kapatalım da bitsin bu iş diyerek üstü örtülecek bir seçim olmaktan çıkmıştır.

YÜKSEK SEÇİM KURULU ÜYELERİ MUTLAKA BİR GÜN HESAP VERECEKLERDİR

Değerli arkadaşlarım bu seçimlerin meşruiyeti sonuna kadar tarafımızca tartışılacak ve hem “Hayır” oyu verenlerin hem de “Evet” oyu verenlerin, tüm yurttaşlarımızın hukuku korunacaktır. Bu sadece “Hayır” oyu verenlerin de bir sorunu değildir. “Evet” oyu verenlerin Pazar günü eşini, çocuğunu, arkadaşını alıp da gerçekten “Evet” oyu kullanan yurttaşlarımızın da sorunudur. Bu tartışmalar büyük tartışmalar değerli arkadaşlarım, Türkiye’de şu ana kadar hiç rastlamadığımız bir şekilde ilk defa Yüksek Seçim Kurulunun merkezi; biz illerde, ilçelerde seçim hileleri, hurdaları olabilir diye beklerken ana trafoda, trafolara kedi girmesin diye önlemler alırken, ana trafoda patlak oluştu değerli arkadaşlarım. Ana trafo Yüksek Seçim Kurulu, bizzat bu seçimlerin meşruiyetini çiğnemiştir. Ne cüretle, ne hakla, ne adına milletin iradesini sakatlamıştır? Bu nedenle Yüksek Seçim Kurulu üyeleri mutlaka bir gün hesap vereceklerdir. Halka karşı, milli iradeye karşı suç işleyen YSK hakkında yüzlerce yurttaşımız suç duyurusunda bulunuyor ve biz memleketin namuslu hakimlerine, savcılarına yine de güveniyoruz.

YSK HEM KANUNSUZ BİR KARAR ALMIŞ, HEM DE DELİLLERİ YOK ETMİŞTİR

Değerli basın mensupları Adalet Bakanı tweet atıyor, diyor ki, “Cumhuriyet Halk Partisinin başvuruları yersizdir. Anayasa mahkemesine, Danıştay’a başka yerlere başvuramaz.” Sayın Bekir Bozdağ sizin bakanlığınızın döneminde Türkiye’de adalet kavramı yerle bir edildi. Adalete güven kalmadı. Adalete yüzde 20- 30 güven duyulduğu bir toplumda Adalet Bakanlığı yapıyorsunuz ve adaleti bu hale getiren birinci kişi sizsiniz. Türkiye’de bu seçimleri kaos haline getiren mimarlardan bir tanesisiniz. Bir Cumhurbaşkanı, bir Başbakan, bir Adalet Bakanı hak aramayı, meşru hak aramayı ne zamandan beri uygunsuz görebiliyor. Böyle bir cüret olabilir mi? Adalet Bakanı düşmüş ortaya hakimlere talimat veriyor değerli arkadaşlarım, “CHP başvuruda bulunamaz” demenin arkasında hakimlere bir tehdit vardır. Hakimlere bakın ha, sakın ha, yanlış yapmayın diyen bir anlayıştır bu. Adalet Bakanı anayasal suç işlemiştir. Hakimleri baskı altına almıştır, talimat vermiştir, tehdit etmiştir. Böyle bir tablo içerisinde Adalet Bakanı olsan ne olur, olmasan ne olur? Şunu yüreklice diyemiyorlar, Cumhuriyet Halk Partisi elbette hukuk yollarına başvurabilir diyemiyorlar. Çünkü onlar da biliyorlar ki meşru ve mer’i kanunlarımıza göre yapılanların tümü hukuksuzdur. Bir hukuk katliamıdır. Tepeden aşağıya inen bir hukuk katliamıdır ve bu tablo ülkeyi neredeyse değerli arkadaşlarım büyük sıkıntılara götürecektir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz devletin üst kademeleri tarafından ve kurumları tarafından yaratılan bu kaostan Türkiye’yi çıkartmaya çalışıyoruz. Ortada bir kaotik durum var. Kaç tane mühürsüz oy kullanıldı? Yüksek Seçim Kurulu sayımlar başlamadan önce almış olduğu kararla bunun da tespitini imkansız hale getirmiş ve delilleri yok etmiştir. Hem kanunsuz bir karar almış hem de delilleri yok etmiştir. Görevin bu denli kötüye kullanıldığı bir başka tabloyu biz Türkiye’de hatırlamıyoruz.

Şimdi Cumhuriyet Halk Partisi bunların üzerine gitmeyecek de neyin üzerine gidecek değerli arkadaşlarım? Biz halktan aldığımız yetkiyle sadece kendimize oy veren seçmenlere değil tüm Türkiye’nin bir partisi olarak herkesin hukukunu korumaya çalışıyoruz. Türkiye’nin hukukunu korumaya çalışıyoruz. Bu ayıplı seçimin bütün dünyada yaratacağı etkiyi görmüyor musunuz? Bir ayıbın üzerine, skandallar üzerine, tam kanunsuzluğun üzerine, mühürsüz olan bu seçimin üzerine oturabilir misiniz? Buradan bir saygınlık çıkar mı, buradan bir itibar çıkar mı? Buradan çıkacak olan tablo bütün yurttaşlarımızın her zaman kafalarını meşgul eden mühürsüz seçimin Türkiye’deki milli iradeyi sakatlayan sonucudur değerli arkadaşlarım. Şimdi işte biz de hak arıyoruz. Türkiye’nin hakkını arıyoruz. “Evet” diyenlerin de “Hayır” diyenlerin de bu mücadele Türkiye’nin hukuk devleti olma mücadelesidir, adalet mücadelesidir, insan hakları mücadelesidir. Kimse bu şaibeli sonuçlar üzerine oturup Türkiye’yi bir kaptı kaçtı gibi yöneteceğini farz etmesin. Biz hak arama mücadelesini sonuna kadar sürdürme kararlılığı içerisindeyiz. İşte bu yüzden de bugün TBMM Grubumuz kendi görüşlerini ifade edecekler ve hep birlikte daha sonra yapacağımız diğer toplantılarla yeni yol haritamıza beraber belirleyeceğiz. Tüm Türkiye’yi kucaklayan bir anlayışla, kimseyi ötekileştirmeyen, “Evet” verenleri de niçin “Evet” verdiğini anlamaya çalışarak, seçim sonuçlarını çok gerçekçi bir şekilde analiz ederek, biz de kendimize göre bir sonuçlar çıkartarak, hatalarımız varsa onları da gidererek. Ama Türkiye’yi kucaklayan bir anlayış içerisinde Türkiye’nin hukukunu koruma mücadelesini bundan sonra da hep beraber birlikte tüm yurttaşlarımızla beraber sürdürme kararlılığı içerisindeyiz. Bütün herkesi kucaklamak istiyoruz, bütün kesimlerle beraber olmak istiyoruz. Bu anlayışla Cumhuriyet Halk Partisinin yapacağı çalışmalarda bütün yurttaşlarımıza da katkı sağlamaları yönünde kendilerine teşekkür ediyorum. Ve referandum sürecinde bütün devlet olanaklarına karşı Cumhurbaşkanının, Başbakanın, valilerin, kaymakamların her türlü olanakları, parasızlık, bir yandan tehditler, bir yandan baskı ve sindirmeler karşısında yüzde 49 gibi “Hayır” oyu veren yurttaşlarımız da, bunun yanında “Evet” veren yurttaşlarımız da hep birlikte kucaklayarak kutlamak istiyoruz. Biz elbette bu tablo içerisinde bütün düzgün ve dürüst bir şekilde atılan oyların her birinin hangi tarafa atılmış olursa olsun takipçisi olacağımızı tekrar ifade ediyoruz değerli arkadaşlarım.

Son Güncelleme: 22.04.2017 16:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.