Erdoğan: Almanya normale dönecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda'nın 16 Nisan halkoylaması sürecinde ''tamamen gereksiz bir şekilde'' Türkiye ile ilişkileri gerdiğini belirtti. Erdoğan, Almanya'yla ilgili ''Seçimlerden sonra inanıyorum ki onlar da normale dönecek'' dedi.

Erdoğan: Almanya normale dönecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hollanda'nın 16 Nisan halkoylaması sürecinde ''tamamen gereksiz bir şekilde'' Türkiye ile ilişkileri gerdiğini belirtti. Erdoğan, Almanya'yla ilgili ''Seçimlerden sonra inanıyorum ki onlar da normale dönecek'' dedi.

12 Ağustos 2017 Cumartesi 16:17
Erdoğan: Almanya normale dönecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anadolu Grup Isparta Meyve Suyu Üretim Tesisleri açılış töreninde konuştu. Türkiye üzerinde sürekli soru işaretleri oluşturulmaya çalışıldığı bir dönemde gerçekleştirilen yatırımların uluslararası boyutuyla önem arz ettiğini söyleyen Erdoğan, ''Ülkemize inanan, güvenen, yatırım yapan hiç kimse pişman olmamıştır, olmayacaktır'' dedi.

Türkiye’nin terörle mücadele konusunda edindiği tecrübelerin, kriz durumlarında her meseleyi kendi mecrasında tutma kabiliyetini geliştirdiğini söyleyen Erdoğan, ''Şu anda dünyanın en sıkıntılı yerleri olan Suriye ve Irak’la sınırı olan Türkiye’nin aynı zamanda Avrupa, Balkanlar, Rusya gibi bölgelerle çok güçlü ve yakın komşuluk ilişkileri sürüyor. Bu fotoğraf içerisinde ülkemizin ne bireysel güvenlik ne de yatırımcı güvenliği konusunda en küçük bir sıkıntısı yoktur. Türkiye’nin hukuk devleti ilkesi konusundaki titizliği inanın bana pek çok batı ülkesinden çok daha ileri düzeydedir. Terörle bu boyutta bir mücadele içerisinde olup da bizim kadar soğukkanlılığını koruyabilen pek az devlet olduğunu hep birlikte görüyoruz. Daha bir yıl önce darbe teşebbüsü gibi içinde işgal ihtimali dahil her türlü felaketin bulunduğu bir tehdit yaşamış olmamıza rağmen demokrasimiz ve ekonomimizle dimdik ayaktayız'' diye konuştu.

''Almanya normale dönecek''

Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yönelik eleştirilerinin çoğunluğunun söz konusu ülkelerin iç siyasetleriyle ilgili olduğunu söyleyen Erdoğan, ''Hollanda’nın 16 Nisan halk oylaması sürecinde tamamen gereksiz bir şekilde ilişkilerimizi germesinin sebebinin kendi seçimleri olduğunu gördük. Geçmişte Fransa ve Avusturya gibi ülkeler de benzer yöntemlere başvurmuşlardı. Şimdi aynı taktiği Almanya’nın izlediğini müşahede ediyoruz. Seçimlerden sonra ben inanıyorum ki onlar da normale dönecek'' dedi.

Erdoğan, bu süreçte Türkiye’ye yönelik haksız ve mesnetsiz suçlamalarla yatırımcıların ve turistlerin gözlerinin korkutulmaya çalışılmasının ne siyasi ne de ticari ahlakla izah edilebilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

''Uluslararası yatırımcıların ülkemize olan güvenleri artarak sürüyor” diyen Erdoğan, “Türkiye 1984-2001 yılları arasında uluslararası yatırım noktasında aldığı neydi biliyor musunuz? 13.5 milyar dolardı. 2002-2016, 14 yıl içerisinde ise aldığı yatırım 181 milyar dolar. Bakınız nereden nereye geldik. Yatırım destek ajansımız olsun ilgili diğer kurumlarımız olsun, uluslararası yatırımcılara yeni projeleri için her türlü desteği sağlamaya hazırdır. Bu yatırımda da ciddi bir desteği devletimiz sağlamış durumdadır'' şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, OHAL eleştirilerine yönelik, ''Birilerinin sürekli gündeme getirdiği olağanüstü hal sadece terörle mücadeleyle sınırlıdır. Olağanüstü hal, girişimcilerimizin, sanayicilerimizin yaptığı yatırımların önünü kesmeye değil, onları güvence altına almaya yöneliktir'' dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin turizmine yönelik olumsuz kampanya yürütüldüğünü belirterek, ''Yöneticisi oldukları medya kuruluşlarında Türkiye ile ilgili olumsuz kampanyalar yürütenlerin tatillerini ülkemizde geçiriyor olmaları, söyledikleri yalanlara kendilerinin de inanmadıklarını gösteriyor. Bugüne kadar nice badireleri atlatan Türkiye bu iftira kampanyalarının da üstesinden gelecektir'' dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.