İstanbul 15°
yer yer hafif yoğunluklu yağış

Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Kanal İstanbul, benim bir hayalim, hülyamdır. İnşallah büyük ihtimalle bu yılsonu veya 2018 başı gibi temelini atacağız'' dedi.

Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Kanal İstanbul, benim bir hayalim, hülyamdır. İnşallah büyük ihtimalle bu yılsonu veya 2018 başı gibi temelini atacağız'' dedi.

11 Ekim 2017 Çarşamba 00:03
Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı Türkiye- Sırbistan İş Forumu'nda açıklamalarda bulundu. 2011 ile 2015 yılları arasında yüzde 7,1 büyüyen ekonominin bu yılın ilk yarısında yüzde 5,1’lik bir büyüme oranına ulaşarak hedeflerine uygun bir yere geldiğini ifade eden Erdoğan, konuşmasına şunları kaydetti:

''Bugün IMF yaptığı açıklamayla Türkiye’nin yine bu yıl içerisinde yüzde 5,1’lik bir büyüme oranını yakalayacağını açıklamıştır. Daha önceki açıklama, 2,5 gibi bir orandı. Bu ne demektir, yüzde yüzlük bir büyüme oranına Türkiye ulaşıyor. Esasen Türkiye’nin genel ekonomik görünümde geçtiğimiz 15 yılda yaşadığı değişim, tam bir başarı hikâyesidir. Gayrı Safi Yurtiçi Hasılamızı 2002 yılındaki 230 milyar dolar seviyesinden 860 milyar dolara, kişi başına mili gelirimizi 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara çıkardık. Son 15 yıllık dönemde ihracatımız beş kat artarak en son 153 milyar dolar seviyesine çıktı. Bu rakamı 2023 hedeflerimiz bağlamında 500 milyar dolar seviyesine taşımak istiyoruz, kararlıyız.''

''Kanal İstanbul benim hayalim'' 

Konuşmasında özelleştirmeye dikkat çeken Erdoğan, “Yıllar yılı ülkemiz, devletçilik mantığıyla tıkanmıştı. Biz, devletçiliği bir kenara koyduk. Özelleştirme dedik. Bizden önce tıkanmıştı, önünü açtık ve şu anda bu mesafeleri aldık, alıyoruz. Diğer tüm alanlarda da yatırımlar sürüyor. Kanal İstanbul, benim bir hayalim, hülyamdır. İnşallah büyük ihtimalle bu yılsonu veya 2018 başı gibi temelini atacağız. Bu tür projeler devam ediyor. Dünyada Süveyş var, Panama Kanalı var, şimdi bir de Kanal İstanbul olacak” dedi.

''Biz balkanlarda ayrılık istemiyoruz'' 

Türkiye’nin, Balkanların istikrarsızlıklarla değil, bütünleşmeyle, barışla, ortak çıkarlar temelinde müreffeh bir gelecek hedefiyle anılmasını istediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz Balkanlarda ayrılık istemiyoruz, parçalanma istemiyoruz, bölünme istemiyoruz. Birilerinin adeta bu ülkeleri kendi arka bahçesi olarak görmesine de karşı olduğumuzu ifade etmek isterim. Sırbistan’la Türkiye’nin bu bütünleşme ve bir araya gelişini kıskananalar olabilir. Varsın olsun. Biz kendi işimize bakacağız. Kazan kazan esasına göre de bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Birikimlerimizi paylaşacağız, dayanışmamızı artıracağız. Sırbistan’la bölgemizin geleceği için müşterek bir vizyona sahip olduğumuza inanıyoruz. Sayın Aleksandar Vucic liderliğindeki Sırbistan’ı bölgemizde önemli bir ortak, bu vizyon birliğimizi de bölge için büyük bir fırsat olarak görüyorum. Bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunma kararlılığını her vesileyle teyit eden Sırbistan, güvenilir ve istikrarlı bir ülke olarak bölgede öne çıkıyor.''

Sırbistan ile ilişkiler

Erdoğan, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin önemine değinerek, ''Hukuki altyapıda yaşanan gelişmelere uygun şekilde, ikili ticaret hacminin de istikrarlı biçimde arttığını görüyoruz. İkili ticaret hacmimiz 2016 itibariye 870 milyon dolar oldu. Bu rakamı önemli görmekle birlikte potansiyelimizi yansıtmadığını da çok iyi biliyoruz. İnanıyorum ki bu potansiyel, yılsonuna kadar 1,2 milyar dolara ulaşabilir. Biz devlet adamlarının ortaya koyduğu siyasi iradenin de verdiği destekle en kısa zamanda biz bu ticaret hacmini 3 milyar dolara çıkaralım” dedi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.