İçişleri Bakanlığı: Suriyeliler az suç işliyor

İçişleri Bakanlığı, Suriyeliler ile yaşanan gerginliğe ilişkin yaptığı açıklamada, infial yaratılmaya çalışıldığını, durumun iç siyaset malzemesi haline getirildiğini belirtti.

İçişleri Bakanlığı: Suriyeliler az suç işliyor

İçişleri Bakanlığı, Suriyeliler ile yaşanan gerginliğe ilişkin yaptığı açıklamada, infial yaratılmaya çalışıldığını, durumun iç siyaset malzemesi haline getirildiğini belirtti.

05 Temmuz 2017 Çarşamba 11:04
İçişleri Bakanlığı: Suriyeliler az suç işliyor

İçişleri Bakanlığı, bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarından, Suriyelilerle ilgili suçu tırmandırdıklarına yönelik yapılan haberlere yazılı açıklama ile yanıt verdi. Son yıllarda, komşu ülkelerdeki istikrarsızlıkların, iç savaş ve terörün, kitlesel göç hareketlerini tetiklediğine dikkat çekilen açıklamada, Türkiye’nin savaştan kaçan 3 milyonun üzerinde Suriyeliyi misafir ettiği anımsatıldı.

Açıklamada, Türkiye’nin, sorunun en başından itibaren gerek güvenlik, gerek barınma gerekse yasal mevzuat noktasında birçok düzenleme gerçekleştirerek, Suriyelilerin sağlıklı bir şekilde günlük hayata uyumunu sağlamaya çalıştığı, göçün etkilediği diğer ülkelere göre çok daha etkin, modern ve insani bir yaklaşım ortaya koyduğu belirtildi.

Türkiye’ye gelerek kamp içinde veya dışında kalan Suriyelilerin parmak izlerinin alındığı ve güvenlik soruşturmaları yapıldıktan sonra kayıt altına alınarak, ''Geçici Koruma Kimlik Belgesi'' verildiği ifade edilen açıklamada, ''Suriyeli misafirlerimizle gerek kendi aralarında gerekse vatandaşlarımızla zaman zaman yaşanan gerginlikler, son günlerde çarpıtılarak, abartılarak toplum içinde infial yaratacak bir dille aktarılmakta, misafirperverlik ve Ensar ruhuyla bağdaşmayacak şekilde, başka bir boyuta taşınmak istenmekte, bu konu bir fitne, nifak ve iç siyaset malzemesi haline getirilmeye çalışılmaktadır'' denildi.

Suriyelilerin suç işleme ve suça karışma oranlarının, kamuoyuna yansıtılan verilerle örtüşmediği, rakamların bunun tam tersini gösterdiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Suriyelilerin Türkiye’de işlenen toplam suçlara oranı Türkiye’deki toplam nüfusları göz önünde bulundurulduğunda ülkemiz genel suçlarına göre oldukça azdır. Suriyelilerin karıştıkları olayların Türkiye’deki toplam asayiş olaylarına oranı 2014-2017 arasında yıllık ortalama yüzde 1,32’dir. Bu olayların önemli bir kısmı kendi aralarındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanan olaylardır. Ayrıca 2017’de Suriyelilerin karıştıkları suç olaylarında, nüfuslarındaki artışa rağmen bir önceki yılın ilk 6 ayına oranla yüzde 5’lik bir azalma olmuştur. Ülke genelinde 17 ve 27 Mayıs tarihlerinde 2 defa gerçekleştirilen Huzurlu Sokaklar uygulamalarında dilencilik suçuyla ilgili olarak toplam 3 bin 46 kişiye işlem yapılmış, bunlardan ilk uygulamada 149 kişinin, ikinci uygulamada ise 230 kişinin Suriyeli olduğu tespit edilmiş, gerekli adli ve idari işlemler yapılmıştır. Ayrıca yakalananlardan bazılarının Suriyeli kılığına girmiş şahıslardan oluştuğu anlaşılmıştır.''

Yaşanan gerginliklerin, kamuoyunda tırmandırılmak istendiğinin açıkça gözlemlendiği ifade edilen açıklamada, suça karışan kişilerle ilgili gerekli kovuşturma ve adli işlemlerin derhal yapıldığı, huzur ve güvenlik açısından da her türlü tedbirin alındığı kaydedildi.

Başta Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olmak üzere, tüm kolluk birimleri ile adalet mekanizması tarafından, Türkiye’yi evi bilen Suriyeliler ile suçlular ve suça eğilimli kişiler arasındaki ayrımın, dikkatle ve titizlikle yapıldığı vurgulanan açıklamada, ''Yüce milletimiz, manevi değerlerinin, Anadolu medeniyetinin ve tarihi sorumluluklarının gereğini yapmış, yapmaya da devam edecektir'' denildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.