İstanbul 15°
yer yer hafif yoğunluklu yağış

Kılıçdaroğlu: 1930'larda böyle bir referandum Hitler Almanyası'nın gündemindeydi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da ''hayırlı üniversiteliler'' toplantısında gençlerle bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu: 1930'larda böyle bir referandum Hitler Almanyası'nın gündemindeydi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da ''hayırlı üniversiteliler'' toplantısında gençlerle bir araya geldi.

25 Şubat 2017 Cumartesi 18:06
Kılıçdaroğlu: 1930'larda böyle bir referandum Hitler Almanyası'nın gündemindeydi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da ''hayırlı üniversiteliler'' toplantısında gençlerle bir araya geldi.

Gençlere seslenen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ''Sizden isteğim, kesinlikle sandığa gideceksiniz ve oy kullanacaksınız. Gitmek istemeyen arkadaşlarınızı ikna edeceksiniz. Bu bir siyasi parti seçimi değil. Bir iktidar değişimi de değil. Ama bir rejim değişikliği yapılıyor.'' ifadelerini kullandı.  

Kılıçdaroğlu, bu işin sağı solu olmadığını söyleyerek, ''Bu işin doğusu batısı güneyi kuzeyi yoktur, bu işin yaşlısı genci yoktur, bu işin kadını erkeği yoktur. Bu Meclis dişleri sökülmüş ikinci sınıf meclis konumuna getiriliyor'' dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

''CUMHURİYET BİZE ALTIN TABAK İÇİNDE SUNULMADI''

Gençlerle beraber olmaktan son derece mutluyum. Kendi tarihinizi önce çok iyi bileceksiniz. Bu ülkeni tarihini. Bu ülke nasıl kuruldu? Ve şunu asla unutmayın;  Türkiye Cumhuriyetinin tarihinde acılar vardır, kan vardır, göz yaşı vardır, Cumhuriyet bize altın tabak içinde sunulmadı. Bu mücadelenin öznesinde gençler vardı.

Tarihi iyi bileceğiz ki geleceği daha güzel inşa edelim.

1924 Anayasasında tartışma çıkar… Denir ki ‘Gazi Mustafa Kemal’e Meclis’i fesh etme yetkisi verelim’ denir. Mahmut Esad Bozkurt genç milletvekillerinden birisidir. Şükrü Saraçoğlu genç milletvekillerinden birisidir. Kürsüye çıkarlar ve şu açıklamayı yaparlar. ‘Bizi TBMM’ye seçip getiren millettir. Millete ait olan bir yetkiyi Gazi Mustafa Kemal kullanamaz’ demiştir.


''MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E PARLAMENTOYU FESİH YETKİSİ VERİLMEZ''

Ve Mustafa Kemal Atatürk’e parlamentoyu fesih yetkisi verilmez. 1930’lu yıllarda ne oluyordu. Hitler Almanya’sı vardı. Bugünkü referanduma benzeyen bir referandum Almanya’nın gündemdeydi.

HİTLER BENZETMESİ

Hitler tek yetkili olur Almanya’da. Sonra ne oldu, İkinci Dünya Savaşı. Önce Almanya ve sonra Avrupa ve bütün dünya kan gölüne döndü. Benzer bir anayasa değişikliği gündemde. Bütün yetkilerin tek kişide toplandığı bir süreci yaşıyoruz.

Kendisi cumhurbaşkanı, kendisi başbakan, kendisi yargıç, kendisi savcı, kendisi vali…. Bütün yetkiler bir kişide. Peki cumhuriyetin kuruluşunda bütün yetkiler bir kişi de miydi, hayır. Bütün yetkiler Meclis’e ait. Şimdi ne oldu da, biz kendi tarihimizi reddederek bütün yetkileri alıyoruz, parlamentoyu da dışlayarak bir kişiye veriyoruz.


''TÜRKİYE’Yİ BÜYÜK BİR MACERANIN İÇİNE SÜRÜKLEMİŞ OLUYORUZ''

Eğer kendi tarihimizden ders çıkaramıyorsak Türkiye’yi büyük bir maceranın içine sürüklemiş oluyoruz. Sizin sorumluluğunuz benim sorumluluğumdan daha fazla. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyetini bana değil, benim kuşağıma değil, size emanet etti, gençlere emanet etti. Cumhuriyeti korumak sizin göreviniz. Demokrasiyi korumak sizin göreviniz. Bu anayasa değişikliğine neden ‘evet’ oyu verilmesi gerektiğini bir türlü anlatamıyorlar.

''ELİ SOPALI YÖNETİCİLERİN TÜRKİYE’Yİ YÖNETMESİNİ İSTEYEN İNSANLARDIR''

Anlattıkları bir şey var, ‘Hayır verirseniz teröristsiniz’. Bunu söyleyen insanlar halkını sevmeyen insanlardır. Bunu söyleyen insanlar eli sopalı yöneticilerin Türkiye’yi yönetmesini isteyen insanlardır. 

''KULLANACAĞINIZ OY ÇOK DEĞERLİDİR. ÖNÜNÜZDE İKİ SEÇENEK VAR'' 

Sandığa gidip oyunuzu kullanmadan önce düşünün. Vicdanınızda ölçün, biçin, tartın, ondan sonra sandığa gidin. Kullanacağınız oy çok değerlidir. Önünüzde İki seçenek var. 

Bir; bir kişi Türkiye’nin tepesinde olsun. Elinde sopa olsun, ne derse o olsun. Otoriter tek adam yönetimi.

İki; parlamenter demokratik sistem olsun. İnsanlar düşüncelerini özgürce ifade etsinler.

İki seçenekten birini kullanacaksınız.


''BİR REJİM DEĞİŞİKLİĞİ YAPILIYOR''

Bu bir siyasi parti seçimi değil. Bir iktidar değişimi de değil. Ama bir rejim değişikliği yapılıyor. Bizim cumhuriyetimiz parlamenter demokratik sistem üzerinde inşa edilmiş. Bizi kandırmaya çalışıyorlar.

''KESİNLİKLE SANDIĞA GİDECEKSİNİZ VE OY KULLANACAKSINIZ'' 

Sizden isteğim, kesinlikle sandığa gideceksiniz ve oy kullanacaksınız. Gitmek istemeyen arkadaşlarınızı ikna edeceksiniz. Size emanet edilen bir Türkiye Cumhuriyeti var. Sizin sorumluluğunuz benden daha ağır. 

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.