Tartışmalı müfredata karşı alevilerden miting: Çocuklarımızı karanlığınıza teslim etmeyiz

Bilimsel ve laik bir eğitim isteyen binlerce vatandaş, alevi örgütlerinin çağrısıyla Kartal Meydanı'nda buluşarak bir miting düzenledi.

Tartışmalı müfredata karşı alevilerden miting: Çocuklarımızı karanlığınıza teslim etmeyiz

Bilimsel ve laik bir eğitim isteyen binlerce vatandaş, alevi örgütlerinin çağrısıyla Kartal Meydanı'nda buluşarak bir miting düzenledi.

17 Eylül 2017 Pazar 17:22
Tartışmalı müfredata karşı alevilerden miting: Çocuklarımızı karanlığınıza teslim etmeyiz

Emre Orman

Son dönemde yaşanan eğitim sistemindeki gerici uygulamalara bir son vermek isteyen binlerce vatandaş; çeşitli alevi örgütlerinin ve kitle örgütlerinin de çağrısıyla ''Laik, Demokratik, Bilimsel, Parasız ve Anadilde Eğitim'' talebini dile getirmek ve bu gerici uygulamaların kaldırılmalarını istemek için Kartal Meydanı'nda toplandı. 13:00 de başlayan mitinge binlerce vatandaş katıldı. 

Ayrıca tüm sendika başkanları, alevi örgütleri başkanları ve temsilcileri, siyasi parti başkanları ve temsilcileri, bazı milletvekilleri, sanatçılar, aydınlar ve Berkin Elvan'ın ailesi de katılanlar arasındaydı. 

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan bir konuşma gerçekleştirdi. Aydoğan, ''Laiklik eşitliktir, laiklik adalettir diyenler, merhaba! Cihatın değil bilimin edebiyatını yazacağız diyenler, merhaba!'' diyerek konuşmasına başladı. Ayrıca Aydoğan, 193 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın direnişini de selamladı. Alandaki tüm katılımcılar ise hep bir ağızdan ''Nuriye-Semih Yalnız Değildir'' şeklinde slogan attı. Aydoğan, ''Çocuklarımızın tacize-tecavüze uğramasını bazıları unutabilir, ama biz çocuklarımızın çığlıklarını unutmayacağız'' diyerek konuşmasını sonlandırdı. 

''faşist düşünce ve duygularını o çukura gömdük'' 

Feray Aytekin Aydoğan'ın ardından kürsüye Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yıldız geldi. Yıldız, ''Bu memleketin her daim barış dili olduk, sesi olduk, nefesi olduk, vicdanları olduk. Hoşgörünün kabesi olduk'' diyerek konuşmasına başladı. Yıldız, konuşmasında; ''Her türlü asimilasyona karşı duracağız'', ''Eğitimde adalet için bugün bu alandayız'' şeklinde ifadeler kullandı. Ayrıca Hatun Tuğluk'un cenazesine de değinerek ''Hatun anayı o mezardan çıkardık ama; asıl onların ırkçı, katliamcı, faşist düşünce ve duygularını o çukura gömdük'' dedi. ''Ferman yezidinse meydan Hüseyin'indir'' diyen Yıldız, ''Yeryüzü hakkın yüzü oluncaya dek, aşkın yüzü hakkın yüzü oluncaya dek hak mücadelemizi sürdüreceğiz'' diyerek konuşmasını bitirdi. 

Konuşmanın ardından Diyarbakır'daki vicdan ve adalet nöbetindekilere de selam gönderildi. Ayrıca ''Hatun Tuğluk'un cenazesine yapılan saldırıyı kınamıyoruz, lanetliyoruz'' denildi. 

İki genç kürsüye gelerek bir bildiri okudular ve ''Bizler bir yarış atı olarak kullanılmadığımız bir eğitim sistemi istiyoruz'' dediler. 

Yapılan konuşmalarda Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın mahkemesi de alandaki katılımcılara anlatıldı. ''Mahkemeye gelmeleri engellendi ve tutuklu yargılanma kararı verildi'' denildi. 

''Irkçı, gerici, asimilasyoncu, şeriatçı, cihatçı bir eğitim sistemine izin vermeyeceğiz'' 

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Eğitim-Sen ortak açıklamasını ise Orhan Alkaya okudu. 

Açıklamada; ''Yeni Osmanlıcı metotla uygulamaya koymak istediğiniz bu eğitim programı Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gözetiminde, eğitim bilimiyle hiçbir ilişkisi olmayan Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları tarafından yapılmıştır. Şu hakikat bilinmelidir ki; biz Aleviler ve emekçiler, ırkçı, gerici, asimilasyoncu, şeriatçı, cihatçı bir eğitim sistemine izin vermeyeceğiz. Bugün çocuklarımız, yarın geleceğimiz olan bu çocukları sizin karanlığınıza teslim etmeyiz'' ifadelerine yer verildi. 

5 ortak talep

Ortak açıklamadaki 5 talep ise şunlar:

''AKP’nin yeni dediği bu müfredatı iptal etmeli

Ana dilde eğitim, parasız ve laik eğitimi istiyoruz

12 Eylül yasasının yürürlükten kaldırılarak yeni demokratik ve çoğulcu bir anayasa istiyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılarak inanç özgürlüğünün esas alındığı bir program istiyoruz.

Koçgıri, Dersim, Malatya, Sivas, Çorum Gazi, ... dosya ve arşivlerinin açılarak süreçlerin yeniden açılmasını talep ediyoruz.'' 

Açıklama sonrasında Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Ferhat Tunç, Pınar Aydınlar, Grup Yorum ve birçok sanatçının katılımıyla bir müzik dinletisi gerçekleştirildi. Büyük bir coşku yaratan dinletide söylenen türkülere alandaki tüm katılımcılar hep bir ağızdan eşlik etti. 

Müzik dinletisinin ardından Cahit Sıtkı Tarancı'nın 'Memleket İsterim' adlı şiirin okunmasıyla birlikte etkinlik sona erdi. Platformda çalan şarkılarla birlikte yüzlerce kişi alanda halaylar çekti. 

Son Güncelleme: 17.09.2017 17:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.