TÜSİAD: Hedef çağdaş bir Türkiye

Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin ''Darbe girişiminin arkasındaki karanlık emelleri engellemenin en etkili yolu, Türkiye’nin bir an önce olağan bir döneme geçmesi ve milli menfaat konularımızı içeren reform gündemine yoğunlaşmasıdır'' dedi.

TÜSİAD: Hedef çağdaş bir Türkiye

Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin ''Darbe girişiminin arkasındaki karanlık emelleri engellemenin en etkili yolu, Türkiye’nin bir an önce olağan bir döneme geçmesi ve milli menfaat konularımızı içeren reform gündemine yoğunlaşmasıdır'' dedi.

13 Temmuz 2017 Perşembe 19:20
TÜSİAD: Hedef çağdaş bir Türkiye

TÜSİAD tarafından 15 Temmuz'un yıl dönümü nedeniyle ''15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde Hedef Çağdaş Bir Türkiye​'' başlıklı bir açıklama yapıldı.

''Güvenlik ve özgürlük birbirini tamamlayan temel önceliklerdir'' 

Türkiye Cumhuriyeti'nin bir yıl önce, 15 Temmuz akşamında, alçakça bir darbe girişimine maruz kaldığı belirtilen açıklamada, ''Darbe girişiminin hemen ardından uluslararası medyada yayınladığımız ilan metninde de ifade ettiğimiz üzere; demokrasiye müdahaleler ancak demokratik standartları yükselterek ve hukukun üstünlüğünü güçlendirerek önlenebilir. Güvenlik ve özgürlük birbiri ile çelişkili değil, aksine birbirini tamamlayan temel önceliklerdir'' denildi.

''Türkiye'nin demokratik geleceğine inancımız tamdır'' 

Bu hain girişime karşı ilk anlardan itibaren toplum olarak çok önemli bir demokrasi sınavı verildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Halkımız, Cumhurbaşkanımız, Parlamentomuz, Hükümetimiz, siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşları ve toplumumuzun tüm kesimleri 15 Temmuz 2016 gecesi demokrasimize sahip çıktı. Darbe girişimine karşı kahramanca mücadele verirken yaşamını yitiren şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz. Darbe girişiminin hemen ardından dünyanın önde gelen iş dünyası kurumlarının üyesi olarak muadil kuruluşlarımızı, dış temsilciliklerimizi, şirketlerimizin uluslararası ilişkilerini ve tüm küresel ilişkiler ağımızı kapsayan iletişim çalışmalarımızda, her zamanki temel mesajımızı vermeye özen gösterdik; Türkiye'nin demokratik geleceğine inancımız tamdır.''

'En etkili yol, Türkiye'nin bir an önce olağan bir döneme geçmesi' 

TÜSİAD açıklamasında toplum olarak demokrasi için verilen mücadelenin önümüzdeki döneme de ışık tutması gerektiği vurgulanarak, ''Türkiye özgürlükler, adalet ve refah ülkesi olarak ancak toplumsal uzlaşma ve çoğulculuk içinde 15 Temmuz'un yarattığı sarsıntıyı geride bırakabilir. Darbe girişiminin arkasındaki karanlık emelleri engellemenin en etkili yolu Türkiye'nin bir an önce olağan bir döneme geçmesi ve milli menfaat konularımızı içeren reform gündemine yoğunlaşmasıdır''  denildi. 

''Güçlü bir Türkiye için öncelikler'' 

Açıklamada, bu çerçevede ''demokrasi ve milli birlik içinde güçlü bir Türkiye'' için TÜSİAD'ın öncelikleri de şöyle ifade edildi:

''Erkler arasında denge ve denetime, güçlü parlamentoya, bağımsız ve tarafsız bir yargı sistemine dayalı çağdaş demokrasi düzeni.

Demokratik standartların ve küresel rekabetçiliğinin en etkin kaynaklarından biri olan AB sürecini kararlılıkla sürdürmek.

Başta eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği ve çalışma hayatı standartları olmak üzere tüm sosyal alanlarda çağdaş bir yaklaşımla ilerlemek.

Dijital dönüşümü gerçekleştirerek, sanayi devrimini tüm boyutlarıyla ele almak; bilim, teknoloji ve inovasyon yetkinliğini hızla geliştirmek.''

''Cumhuriyet değerlerinin savunucusu olmaya devam edeceğiz'' 

Türkiye karşıtı siyasal örgütlenmelere ve FETÖ, PKK ve DAEŞ gibi tüm terör odaklarına karşı en etkili mücadelenin, bu alanlarda milli birlik ve toplumsal çoğulculuk anlayışı ile hareket etmek olduğu vurgulanan açıklamada, ''Başta düşünce ve ifade özgürlüğü olmak üzere bireysel, kültürel, siyasal ve ekonomik alanlardaki özgürlüklerin erdem, gurur ve uluslararası etki kaynağı olduğu bir Türkiye, 21. yüzyılda hızla yükselen bir ülke olacaktır. TÜSİAD olarak bu süreçte evrensel demokratik ilkelerin ve Cumhuriyet değerlerinin savunucusu olmaya ve bu yönde emek vermeye devam edeceğiz'' denildi. 

 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.