Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Derneği yola çıktı!

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Derneği yola çıktı... Yönetim Kurulu Başkanı Olcay Kete derneğin hedeflerini anlattı.

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Derneği yola çıktı!

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Derneği yola çıktı... Yönetim Kurulu Başkanı Olcay Kete derneğin hedeflerini anlattı.

23 Ocak 2018 Salı 15:30
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Derneği yola çıktı!

Uyuşturucu bağımlılığı tehlikesi, bilgisayar bağımlılığı, depresyon, davranış bozukluğu ve bunun gibi birçok başlık... Bireyin kişiliğinin oturmaya başladığı, hayata bakışının belirlendiği ergenlik dönemi aileler için oldukça önemli! 

Türkiye'de milyonlarca genç ve aile bu sıkıntılarla boğuşmak zorunda kalıyor. Hele Türkiye gibi boşanma oranlarının yüksek olduğu bir ülkede bu gençlerin doğru yönlendirilmemesi ciddi problemlere yola açabiliyor. 

İşte bu noktada ailelere büyük bir görev düşmekte... Ailelerin yanı sıra Türkiye'nin geleceği olan gençlere yol göstermek toplumun da ödevi! 

Ergen ve Çocuk Sağlığı Derneği bu gençlerle ilgilenmek için yola çıkıyor. Aralarında çok değerli akademisyen, psikolog, eğitimcinin olduğu onlarca isim çocuklar için bir araya geldi, gönüllülük temelinde topluma faydalı işler üretmek için harekete geçti. 

Derneğin amacı engelli, çocuk ve ergenlik dönemindeki gençlere psikolojik ve sosyal destek sunmak. 

Derneğin amaçlarını sıralayan derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Olcay Kete "Çocuk ve ergenlerin ruhsal gelişimlerini korumak, zihinsel ve psikososyal alanda çocukların sorunlarına yardım etmek, dezavantajlı çocukların ve gençlerin akademik başarılarını arttırmak üzere eğitim desteği sağlamak için kurulan derneğiz.Aynı zamanda çocuk ve ergenlerin ailelerine rehberlik danışmanlık yapmak ve çocuk-ergen ruh sağlığı konusunda toplumu bilinçlendirmek için faaliyetler yapmayı planlamaktayız" diyor. 

Kete, hedefleri arasında çocuk sahibi ailelere de rehberlik etmek olduğunu Toplumsal'a anlattı:  

"2017'nin son verilerine göre 150 bin aile dağıldı. Bu sadece 2017 yılındaki boşanma rakamı. Toplumun temeli olan aile kurumu dağılıyor. Bunun birçok sebebi var, bunlar farklı başlıklarda tartışalabilir. Ancak boşanmalardan en büyük zararı çocuklar görüyor. Aileleri dağılmış çocukların psikolojisi hassastır. Bizim görevimiz bu çocukları hayata hazırlamak. Bunun yanında sorun yaşayana ailelerle ilgilenmek. Önleyici hamlelerde bulunmak. Bir ülkede aile kurumu ayakta kalamıyorsa o ülkenin geleceği karanlıktır" 

Kendisi de bir eğitimci olan Kete bağımlı çocuklar için de faaliyetlerde bulunacaklarını bildiriyor. Dernek olarak uyuşturucuya karşı savaş açtıklarını belirten Kete, "Uyuşturucuya karşı mücadele çok boyutlu... Öncelikli hedef çocuğu kurtarmak, ardından ruhsal, psikolojik destek sunarak çocuğu hayata tekrar kazandırmak. Ancak malesef işiniz böyle bitmiyor. Bizim uyuşturucuya karşı başlattığımız savaş uyuşturucu tacirlerini rahatsız edecektir. Bu yüzden hedef haline gelinebilir. Bunu korkuğumuz için anlatmıyorum. İçişleri Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalışarak hem çocuğun güvenliğini hem de derneğin, gönüllü çalışanlarımızın güvenliğini sağlamak hedefimiz" ifaderini kullanıyor. 

Eğitim öğretim sisteminin çocuk gelişime katkı sağlamak yerine temelden ezbere dayalı olduğunu belirten Kete, "Oysa çocuklarımız spor ve sanatsal faaliyetlere de yönlendirilip sosyalleşmeliler. Okullarda maalesef spor, müzik, resim veya drama gibi alanlara fazla önem verilmiyor. Sınavlara hazırlanmak zorunda olan çocuklarımızın bu tür faaliyetlere fazla vakti de kalmıyor. Ebeveynler de çocuklarla birlikte sınav yarışının içine giriyorlar, aile boyu stres yaşanıyor. Anne babalar çocuğun geleceğe hazırlanmasında sadece sınavlar için çalışmanın yeterli olmayacağını görmeliler. Çocuklarımız bu toplumun bir parçası olabilmeleri için mümkün olduğunca sosyalleşebilmelidir" uyarısında bulunuyor. 


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.