Sur ailelerinde travma!

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM), Diyarbakır'ın Sur ilçesinden göç eden 500 aile içerisinde 302 ailede kronik hastalık, 177 engelli olduğunu ortaya çıkardı. 

Sur ailelerinde travma!

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM), Diyarbakır'ın Sur ilçesinden göç eden 500 aile içerisinde 302 ailede kronik hastalık, 177 engelli olduğunu ortaya çıkardı. 

17 Şubat 2018 Cumartesi 17:12
Sur ailelerinde travma!

Sur ilçesinden göç eden ailelerin temel haklara ve kamu hizmetlerine erişimiyle ilgili yürütlen projenin sonuçlarına ilişkin bir toplantı düzenlendi. Toplantıya DİTAM Başkanı Mehmet Kaya ile projeye destek veren sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve proje çalışanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan DİTAM Başkanı Mehmet Kaya, Eylül 2017'de hayata geçirilen proje kapsamında Sur ilçesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle göç eden 6 bin aileden 500'ü ile görüşüldüğünü belirtti. Mehmet Kaya, "Özellikle çocukların eğitim durumlarının ne durumda olduğu, sosyoekonomik durumlarındaki değişim, hükümet veya sosyal yapılardan aldıkları yardımlar ne durumda, sağlığa erişimleri hangi aşamada, yardım alabiliyorlar mı gibi sorunlarını tespit etmeye çalıştık. Bunu yaparken de 60 aileyle derinlemesine görüşme yapıldı. Sadece sosyal yardım ve aldıkları hizmetlerin yanı sıra derinlemesine analizle geleceğe bakışları, gelecekten beklentileri, psikolojik durumları, çocuklarının ruh halleri ve ne durumda oldukları, derinlemesine analizle daha iyi ortaya çıktı. O verilerin bulunduğu kitapçıkta bunların da detaylarına yer verilecek. Bugün bizim yaptığımız çalışma, toplam göç eden nüfusun neredeyse yüzde 10'una tekabül ediyor. Bu raporları dikkate alarak çözümler getirilmesi gerekir. Bu süreçte aynı zamanda ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim, sağlık ihtiyacı, sosyoekonomik durum, psikolojik destek gibi konularda sivil toplum kuruluşlarının da bu çalışmaları daha derinlemesine ve göç eden insanların ne durumda olduklarını daha detaylı bir rapor haline getirirse biz geçmişte yaşadığımız yanlışları tekrarlamamış oluruz. En azından bu raporları ortaya koyarak, hükümetlere çağrıda bulunarak bu sorunların çözümleriyle ilgili katkılarını istemiş oluruz. Çünkü sosyal devlet olmanın gereği budur."
 
'HEMEN HEMEN BÜTÜN AİLELERDE ENGELLİ VAR'

Raporun Nisan ayında çıkacağını, kendilerinin ise biraz daha öne çıkacak verileri kısa alıntılar yaparak sunduklarını belirten Kaya, şunları söyledi: "Görüştüğümüz ailelerden sadece yüzde 1'i lisans mezunu, yüzde 57.5 aslında okur yazar değil. Yüzde 71'i ise hiç okula gitmemiş, sadece okuma yazma durumu var. Çatışma döneminde okulu bırakan çocuklar vardı; hâlâ okula devam etmeyen çocuklar var. 500 ailede notladığımız 43 çocuk, bunlar da 2015 yılına göre yaş oranlarına baktığımız zaman ortaokula denk geliyor. Ailelerin sosyoekonomik durumuna baktığımızda 500 ailenin 331'i yani yüzde 65 oranında aslında yeşil kart sahibi. Görüşülen erkeklerin yüzde 52'si, kadınların ise 96'sı çalışmıyor. Aileler halkının gelirine bakıldığında 1000-2000'e ulaştığını görüyoruz. Ama yapılan görüşmelerde şöyle bir sonuç var: Valilik ailelere kira yardımı yapıyor. Ve bu 1000 liralık kira yardımını geçimlerinde kullanıyor. 500 aile içerisinde 302 ailede kronik hastalık, 177 engelli vardı. Bu çok büyük bir orandı, hemen hemen bütün ailelerde engelli görebiliyorduk. Kadın ve çocukların bu süreçte travmalarının devam ettiğini gördük.''

Anahtar Kelimeler:
DiyarbakırSurAileTravma
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.