Bakan Elvan: İşsizlik azalacak

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, ''Hükümet olarak ekonomiye yönelik aldığımız önlemler ve attığımız adımlar ile işsizlik, önümüzdeki dönemlerde de azalışını sürdürecektir. 2017 yılı Haziran ayı işsizlik sigortası verileri işsizlik oranlarında düşüş olabileceğini teyit etmektedir'' dedi.

Bakan Elvan: İşsizlik azalacak

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, ''Hükümet olarak ekonomiye yönelik aldığımız önlemler ve attığımız adımlar ile işsizlik, önümüzdeki dönemlerde de azalışını sürdürecektir. 2017 yılı Haziran ayı işsizlik sigortası verileri işsizlik oranlarında düşüş olabileceğini teyit etmektedir'' dedi.

17 Temmuz 2017 Pazartesi 13:59
Bakan Elvan: İşsizlik azalacak

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, nisan ayı iş gücü istatistiklerini değerlendirdi.

Elvan, İşsizlik oranının Nisan döneminde beklentilerin altında, yüzde 10,5 olarak gerçekleştiğini ifade ederken, ''Bir önceki dönemde yüzde 11,7 olan işsizlik oranı 1,2 puan azalmıştır. Ayrıca bir önceki dönemde 3 milyon 642 bin olan işsiz sayısı 3 milyona 287 bine gerilemiştir'' dedi.

Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranında Ocak 2017 döneminden başlayarak dört dönem üst üste düşüş gözlendiğini belirten Elvan, mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranının bir önceki döneme göre 0,2 puan azalarak yüzde 11,3 olarak gerçekleştiği bilgisini verdi.

Bakan Elvan, ekonomiye yönelik alınan önlemler ve atılan adımlarla işsizliğin önümüzdeki dönemlerde de azalışını sürdüreceğini, Milli İstihdam Seferberliği’nin bundan sonraki dönemde yapacağı katkının bu konudaki iyileşmeyi güçlendireceğini bildirdi. Yeni istihdam teşviklerinin etkisiyle önümüzdeki dönemde istihdam oranında artışların gerçekleşmesi ve işsizlik oranlarının aşağıya çekilmesinin beklendiğini kaydeden Elvan, ''2017 yılı Haziran ayı işsizlik sigortası verileri işsizlik oranlarında düşüş olabileceğini teyit etmektedir'' dedi.

Türkiye ekonomisinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 519 bin kişilik ilave istihdam oluşturulduğunun altını çizen Elvan, ''Son veriler incelendiğinde tarım dışı sektörlerde nispeten güçlü bir iyileşme olduğu gözlenmektedir. İlgili dönemde 2016 yılının aynı dönemine göre istihdam, tarım dışı sektörlerde 550 bin kişi artış kaydetmiştir'' değerlendirmesinde bulundu.

İşgücüne katılım oranlarındaki artış eğiliminin sürdüğünü, bir önceki yılın aynı dönemine göre işgücüne katılım oranının 0,7 puan (982 bin kişi) artarak yüzde 52,7’ye yükseldiğini belirten Elvan, ''Özellikle kadınlarda işgücüne katılım oranındaki (0,8 puan) artış dikkat çekicidir. İşgücüne katılım oranlarındaki güçlü artışlarla birlikte işsizlik oranlarında gerilemenin sürmekte olması ekonominin istihdam oluşturma kapasitesinin devam ettiğini göstermektedir'' ifadelerini kullandı.

Bakan Elvan, sanayi sektöründe istihdamın bir önceki yılın aynı dönemine göre 9 bin kişi azaldığını, hizmetler sektöründe güçlenen artış trendinin sürdüğünü, hizmetler sektörü istihdamında inşaat dâhil 559 bin kişilik artış kaydedildiğini bildirdi.

2017 Nisan döneminde genç işsizlik oranının bir önceki döneme göre 1,6 puan düşüş gösterdiğini hatırlatan Elvan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2017 yılı ilk yarısı itibarıyla gerçekleşen veriler ekonominin beklenenden iyiye gittiğini göstermektedir. Özellikle yılın ilk çeyreğinde yakalanan yüksek büyüme performansının yıl boyunca devam etmesini bekliyoruz. 2017 yılı için hedefimiz olan yüzde 4,4’lük büyüme rakamının üzerine çıkacağımızı tahmin ediyoruz. Aldığımız önlemlerle artan büyümenin istihdama olumlu yansıdığını ve işsizlik oranının daha da aşağılara indiğini önümüzdeki aylarda hep birlikte göreceğiz.”

Son Güncelleme: 17.07.2017 14:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.